Parafia Rzymskokatolicka Narodzienia NMP w Komorowie


Przejdź do spisu treści. MP nr110/05

O znanych i nieznanych zwyczajach bożonarodzeniowych

Sami o sobie

nr 6 (111) z 25 XII 2012r. /str. 40



Zwyczajów dotyczących Bożego Narodzenia jest wiele. Jednak nie wszystkie są doskonale każdemu znane. Mało kto wie, że pierwsza kartka świąteczna została wysłana w 1842 r. przez szesnastoletniego londyńskiego artystę Williama Maw Egley'a. Niestety jego pomysł nie został wówczas doceniony.
Bombki, najważniejsze ozdoby choinkowe pojawiły się w Polsce dopiero w XIX w. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy, ale z czasem wzornictwo zostało wzbogacone o bombki w kształcie przedmiotów codziennego użytku.
Choinka tymczasem przywędrowała do nas z Niemiec na przełomie XVIII i XIX w. (czasy zaborów). Początkowo choinki można było spotkać tylko w miastach, jednak z czasem ten zwyczaj pojawił się również we wsiach zastępując podłaźniczkę oraz Diduch, czyli dekorowany snop siana. Także w wielu krajach tradycje są zupełnie inne. Na Filipinach mieszkańcy ozdabiają swoje domy girlandami przygotowywanymi z liści palmowych i kwiatów. Natomiast Czesi ozdabiają groby bliskich zmarłych wieńcami, kwiatami, gwiazdami betlejemskimi (czyli poinsecjami) lub też koszyczkami ze specjalnymi ciasteczkami bożonarodzeniowymi.
Tymczasem mieszkańcy Wysp Kanaryjskich zarabiają nawet w Boże Narodzenie. Co roku odbywa się loteria, w której padają sumy sięgające ponad miliard. W godzinach przedpołudniowych 22 grudnia wszyscy oglądają w telewizji relację z losowania.
Jednak człowiekiem, który chyba najbardziej lubi Święta jest niejaki Andrew Park zwykły brytyjski elektryk. Obchodził on święta Bożego Narodzenia codziennie przez 14 lat. Zaprzestał tego dopiero pod presją recesji. Podczas tych 14 lat mężczyzna zużył 37 kuchenek gazowych, w których piekł indyka oraz 23 odtwarzacze video, na których codziennie oglądał świąteczne przemówienie królowej. Ponadto napisał sam do siebie ponad 200.000 kartek świątecznych.
W naszym kraju często kultywowana jest tradycja szopek bożonarodzeniowych - można je zobaczyć w kościołach wielu miastach Polski. Pierwsza z takich szopek powstała w 1223 roku w Greccio. Jej twórcą był św. Franciszek. Reasumując Boże Narodzenie to jedne z najbogatszych (o ile nie najbogatsze) święta jakie istnieją. Wszystkim Czytelnikom życzę rodzinnych, ciepłych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia.

--------------------------

Urszula Rongiers
Młodzieżowe Koło Dziennikarskie



Copyright 2008-2019 ©   Strona jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia NMP w Komorowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.