Parafia Rzymskokatolicka Narodzienia NMP w Komorowie


Wybrane artykuły

Wszystkich, gości naszej witryny informujemy, że tu znajdą naprawdę ciekawe teksty, dotyczące lokalnych dziejów Komorowa wpisanych w historię całego kraju.


 2003 - 2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013 - 2017    2018 - 2019  
Z relacji
ŚWIADKA
Komorów w "Dziennikach"
Marii Dąbrowskiej
Poznajemy
KOMORÓW
Wieczory
w Wieczerniku

Niezwykła wizyta

-MP nr2 (100)
z 21 IV 2011

Gdy tylko Pani Aldona Kraus wydała swój drugi tomik poezji "Magnifikat Polski", zaraz zawiozła go Ojcu Świętemu. Jan Paweł II przeglądając zamieszczone w nim utwory powiedział krótko: "Lecz i pisz". Przed nami niezwykła rozmowa z lekarką - poetką.
Droga do Anina wydawała mi się strasznie długa. Być może dlatego, że bardzo czekałam na rozmowę z panią Aldoną... Na szczęście po 40 minutach znalazłam się na miejscu. Kiedy wjechaliśmy w ulicę Niemodlińską, (...) (więcej...)


Najmniejsza mniejszość

-MP nr2 (100)
z 21 IV 2011

Karaimi stanowią najmniejszą mniejszość narodową w Polsce. Już samo to stwierdzenie budzi zainteresowanie: kim oni są i skąd się u nas wzięli? Równocześnie można na ich temat usłyszeć sporo bzdur, np. nazywanie ich "żydowską sektą". Miałem okazję poznać ich trochę, dlatego chciałbym przybliżyć tę niezwykle ciekawą grupę, zwłaszcza że wśród głównych miejsc zamieszkania Karaimów w Polsce, oprócz Warszawy czy Wrocławia, jest nasz sąsiedni Pruszków.
(więcej...)


Co się święci?

-MP nr2 (100)
z 21 IV 2011

Znany wszystkim zwyczaj święcenia pokarmów sięga czasów wczesnego średniowiecza. W Polsce został przyjęty na przełomie XIII i XIV wieku. We dworach szlacheckich święcone było wszystko, co miało znaleźć się później na świątecznym stole. Później zwyczaj ten został przeniesiony do kościoła. Początkowe święconki były znacznie bogatsze niż teraz. Z czasem jednak przyjęły formę znaną nam obecnie.
Niezależnie od tego, jaką estetyką kierujemy się przygotowując święconkę, powinniśmy pamiętać, żeby znalazły się w niej określone pokarmy. (więcej...)


Objąć Świętego Jakuba (3)

-MP nr2 (100)
z 21 IV 2011

Do Composteli wybrałam się 2 września 2010 roku, w Roku Świętym, Roku Łaski od Pana, szlakiem portugalskim zwanym "Camino Portuges". Nie jest łatwo podjąć decyzję o takiej wyprawie. Pielgrzymować to coś więcej niż iść. Już samo pakowanie plecaka to trudna lekcja odrzucania tego, co zbędne. I kolejne wyrzeczenia, kiedy w drodze trzeba zmagać się z bólem, słońcem, pragnieniem, zmęczeniem, niewygodami, bąblami na nogach.
(więcej...)


Męka, śmierć i zmartwychwstanie

-MP nr2 (100)
z 21 IV 2011

Święte Triduum Paschalne (Triduum Sacrum) to punkt kulminacyjny całego roku liturgicznego. To celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, kończy zaś drugimi Nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Szczegółowe wskazania dotyczące obchodów Triduum Paschalnego zawarte zostały w Mszale Rzymskim. (więcej...)


W 30 rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia

-MP nr2 (100)
z 21 IV 2011

(...) czy my zdajemy sobie sprawę z tego, do czego ma służyć Miłosierdzie Boże? Dla mnie ten przymiot Boga jest jakby jego szerokim uśmiechem skierowanym do człowieka. Właśnie to mi uświadomiły promienie Słońca, oświetlające dzień, w którym pisałem ten artykuł - że tak jak słoneczne światło po długiej zimie można traktować jako uśmiech Boga do całego stworzenia, które musi teraz, po miesiącach wegetacji, odżyć do nowego życia, tak samo jest i z miłosierdziem Boga, kierowanym do człowieka.(...)
(więcej...)


W zakrystii

-MP nr2 (100)
z 21 IV 2011

Kiedy ktoś obchodzi setne urodziny, nie wypada zaśpiewać mu wtedy "tylko" tradycyjne "Sto lat!". Jubilat mógłby bowiem odebrać życzenia sformułowane w taki sposób, jako swoistą próbę zamachu na swoje życie: "Sto lat i nic więcej..?" Życzymy mu przecie ż jeszcze wielu lat życia, aby jubilat był z nami, z rodziną oraz by cieszył się jak najlepszym zdrowiem.
Kolejny numer Magazynu Parafialnego, który bierzecie Państwo do rąk, jest właśnie "jubilatem", gdyż jest to już 100. numer naszego pisma!
(więcej...)


W związku ze zbliżającą się beatyfikacją Jana Pawła II

W związku ze zbliżającą się beatyfikacją Jana Pawła II pragniemy zachęcić wszystkich Czytelników Magazynu Parafialnego do podzielenia się swoimi doznaniami, dotyczącymi Ojca Świętego. Prosimy o indywidualne przemyślenia na temat "Na czym dla ciebie polega świętość Jana Pawła II?" Państwa wypowiedzi opublikowane zostaną w następnym numerze Magazynu. Prosimy o przesyłanie tekstów do dnia 20 marca na adres: redakcja@magazynparafialny.org lub pozostawienie ich w zakrystii
więcej...



Kościółek tworkowski

- MP nr nr 1 (99)
z 27 II 2011

Ks. Roman Indrzejczyk, znany wielu komorowianom kapelan szpitala tworkowskiego w latach 1964 - 1986, we wspomnieniach opublikowanych w książce "Kościół Przemienienia Pańskiego. Tworki 1906 - 2006" wydanej w 2006 r. przez Towarzystwo Przyjaciół Tworek "Amici di Tworki" pisze, że na początku jego działalności brama od strony kolejki nie była używana. Porastały ją chaszcze, straszyły zardzewiały łańcuch i kłódka. Kościół był czynny tylko w niedziele. Msze św. odprawiane były raz dziennie, w niedziele i święta.
więcej...



Objąć Świętego Jakuba (2)

- MP nr nr 1 (99)
z 27 II 2011

Portugalia. Zapach kamieni i lasów eukaliptusowych.
Był zimny deszczowy poranek 2 września 2010 roku, kiedy włożyłam plecak i zamknęłam drzwi komorowskiego domu. Zgodnie z tradycją zapakowałam kamyk sprzed domu, żeby go złożyć pod żelaznym krzyżem na górze, w drodze do grobu Świętego Jakuba. W głowie jeszcze miałam słowa błogosławieństwa udzielonego mi na drogę, a przed sobą już pierwsze kilometry z 270, które zostały mi do przejścia. Do grobu Świętego wybrałam szlak (...)

więcej...



Głębia wielkopostnego śpiewu

- MP nr nr 1 (99)
z 27 II 2011


   Muzyka, a szczególnie śpiew, mają w liturgii ogromne znaczenie.
"Kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli" mówi starochrześcijańskie przysłowie. A św. Paweł w Liście do Kolosan nawołuje: "...z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach".
Sobór Watykański II w Konstytucji o Liturgii rozdział VI poświęca w całości muzyce sakralnej i stwierdza, że muzyka (...)
więcej...



"Bez przebaczenia?"

- MP nr nr 1 (99)
z 27 II 2011

Wielu z nas lubi oglądać westerny.
Nie ma się temu zbytnio co dziwić, przecież kiedyś w telewizji, tej czarnobiałej, dwu- lub trzykanałowej, jako przykład kina amerykańskiego leciały właśnie westerny. Kiedy planowa edukacja "szklanego ekranu" pokazywała nam Armię Czerwoną i Szarika zdobywających Berlin, jako przykład złego i nieludzkiego imperializmu ukazywano podbój Dzikiego Zachodu przez hordy rewolwerowców, dla których tzw. "gorączka złota" była jedyną obowiązującą ideologią.
więcej...



 2003 - 2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013 - 2017    2018 - 2019  
Z relacji
ŚWIADKA
Komorów w "Dziennikach"
Marii Dąbrowskiej
Poznajemy
KOMORÓW
Wieczory
w Wieczerniku


Copyright 2008-2019 ©   Strona jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia NMP w Komorowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.