Parafia Rzymskokatolicka Narodzienia NMP w Komorowie


Przejdź do spisu treści. MP nr92/09

Boże Narodzenie w Zambii

Różne oblicza świąt

- MP nr 7 (92) z 24 XII 2009r. /str. 12




Ilekroć słyszę słowa: "Boże Narodzenie", przychodzą mi na myśl bożonarodzeniowe kolędy. Można zadać sobie pytanie, czym tak naprawdę są kolędy. Czy to zwyczajne wesołe piosenki z dobrymi melodiami? Oczywiście, że nie. Śpiewamy je na powitanie Światła, które zeszło na ziemię, aby rozproszyć ciemności, jak mówi prorok Izajasz (Iz. 9.1): "Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką, nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło."

Sposób obchodzenia Bożego Narodzenia zależy od sposobu, w jaki je przygotowano - w domu, w kościele czy w miejscu pracy. W mojej rodzinnej parafii przygotowania do Bożego Narodzenia rozpoczynają się rekolekcjami, a jasełka zaczynają się już w pierwszą niedzielę adwentu. Tego dnia na scenie mamy czterech aktorów: Jana Chrzciciela, Maryję - Matkę Jezusa, Józefa i anioła, który przychodzi ze Zwiastowaniem. Jasełka rozpoczynają się wysłaniem Jana Chrzciciela, który ma przygotować drogę dla Pana: Izajasz 40. 3-5: "Głos wołający na pustyni: przygotujcie drogi dla Pana!". W drugą niedzielę adwentu mamy Nawiedzenie i tej niedzieli Maryja śpiewa Magnificat. Rok przed wstąpieniem do zakonu, grałam Maryję i ta część, gdzie śpiewa się Magnificat, podobała mi się najbardziej. Była taka wzruszająca.

24 grudnia wystawiamy całe jasełka. O godzinie 19.00 rozpoczyna się śpiewanie kolęd. Pasterka zaczyna się o 22.00, a po niej następuje adoracja nowo narodzonego Emanuela, Boga z nami. Tego dnia ludzie nie patrzą na zegarek, bo to uroczysty dzień, dzień radości. Dlatego pasterka z adoracją mogą trwać nawet do 3 godzin. Rankiem 25. grudnia odprawiane są tylko dwie msze święte, o godzinie 9.00 i o 11.00. Na uroczystej mszy o 11.00 grupa dziewczynek w wieku 3-8 lat wchodzi do kościoła w uroczystej procesji razem z kapłanami i ministrantami. Dziewczynki są ubrane na biało lub noszą tradycyjne szaty i tańczą w kościele. Na każdej mszy śpiewa osobny chór. Ponieważ wszyscy członkowie parafii są podzieleni na Małe Wspólnoty Chrześcijańskie, wspólnoty te przygotowują oprawę muzyczną, a jeśli we wspólnocie nie ma osób, które umieją grać na jakimś instrumencie, można poprosić o pomoc osoby, które to potrafią. Mamy także grupę dla kobiet, zwaną "Boumba", co oznacza "śpiewak". Jest to bardzo ważna grupa w moim kraju, bo zajmuje się krzewieniem kultury. Na przykład w Niedzielę Chrystusa Króla, w wielu parafiach członkinie tej grupy pokazują, w jaki sposób w dawnych czasach ludzie oddawali hołd królom i wodzom, jakie dary można przynieść na Eucharystię, aby uczcić Chrystusa, Króla Królów. Krótko mówiąc, ta grupa ubarwia liturgię. Podczas obchodów Bożego Narodzenia prowadzi procesję biblijną przed czytaniami, podczas ofiarowania, tańczy w procesji.

Nie mamy tradycji opłatka. Jednak każdego roku 25. grudnia składamy sobie bożonarodzeniowe życzenia, a prezydent występuje jako Święty Mikołaj. Idzie do Szpitala Klinicznego, który jest największym szpitalem w Zambii, daje podarki nowo narodzonym dzieciom i ogłasza, ile dzieci się narodziło i o której godzinie przyszły na świat. Poza tym niektóre duże, "dobre" hotele przygotowują posiłek dla dzieci ulicy. Wielu ludzi, którzy pracują z dala od swoich rodzin, wraca do domu, aby połączyć się ze swoimi bliskimi. W czasie Bożego Narodzenia w kościele można zobaczyć nawet tych, którzy zwykle do niego nie chodzą, nawet pijaków. Święto Trzech Króli jest przygotowane przezgrupę dzieci zwaną "Święte Dzieciństwo". To grupa misyjna dla dzieci w wieku od 1 do14 lat. Ten dzień jest ich dniem, dlatego czytają czytania, modlitwę wiernych, idą w procesji z darami i czytają ogłoszenia.

Dla Kościoła w Zambii Boże Narodzenie jest wielkim błogosławieństwem, gdyż wielu protestantów przychodzi do kościoła katolickiego na pasterkę i jasełka i niektórzy z nich pozostają w nim na zawsze. Dlatego myślę, że to też czas jednoczenia się z naszymi oddzielonymi braćmi i siostrami.

Opisałam w dużym skrócie, jak w Zambii obchodzone są Święta Bożego Narodzenia. Gdybym miała opisywać je ze szczegółami, zapełniłabym cały Magazyn...

ŻYCZĘ WAM WSZYSTKIM
WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO
NARODZENIA
I BŁOGOSŁAWIONEGO
ROKU 2010.

--------------------------

Bridget Kanyanta
ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny



Copyright 2008-2019 ©   Strona jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia NMP w Komorowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.