Zdjęcia:
Wszystkie zdjęcia są udostępnione z życzliwości:
P. Krzysztofa Rodaka, P. Małgorzaty Brykalskiej i P. Tadeusza Kulika
- dziękujemy!
Obchody 106-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Komorowie
Dzień obchodów Święta Niepodległości 11 listopada 2024 r. rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Św. za Ojczyznę w kościele w Komorowie. Mszę Św. odprawił Ks. Proboszcz Krzysztof Adamski, a w jej tworzenie włączyli się także ministranci, harcerki, zuchenki i harcerze z drużyn Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej działających w Komorowie, a także młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w naszej parafii. Grupy te formują się pod okiem duszpasterza młodzieży, ks. Mateusza Barana.
We Mszy Św. uczestniczyła Pani Wójt Małgorzata Pachecka oraz samorządowcy z Komorowa: Aurelia Zalewska radna Powiatu Pruszkowskiego, Michał Jeżewski Przewodniczący Zarządu Osiedla Komorów. Nie zabrakło także harcerek z 32 Mazowieckiej Drużyny Harcerek „Hesperis” z drużynową Michaliną Chwieduk, w gotowości harcerskiej stawiły się także zuchenki z 32 Mazowieckiej Gromady Zuchenek „Pszczółki z Krainy Słońca” z drużynową Hanną Borek, a także przybyli harcerze z 32 Mazowieckiej Drużyny Harcerzy „Akwilon” z drużynowym Stanisławem Szepietowskim. Obecna była także młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z naszej parafii.
Ks. Proboszcz nawiązał w kazaniu do wartości, jaką dla narodu polskiego jest niepodległość. Wskazał na łańcuch jako symbol trwania narodu w jedności, który co prawda ma różne ogniwa, ale wspomniał o konieczności ich połączenia. Jako cel połączenia ogniw Ks. Proboszcz wskazał na jedność w działaniu, w tworzeniu wspólnoty, która daje siłę narodowi. Ta jedność w działaniu ma być nie tylko przeszłością, ale i tym, czym kierujemy się obecnie.
Przed Mszą Św. mogliśmy wysłuchać pieśni liturgicznych w wykonaniu Scholi Liturgicznej z Częstochowy „Domine Jesu”, która także wykonała pieśni w trakcie Mszy Św.
Po Mszy Św. licznie zgromadzeni uczestnicy Uroczystości udali się w pobliże Kamienia Katyńskiego na terenie przykościelnym. Księża z naszej komorowskiej parafii udali się tam z procesją w asyście harcerzy z pochodniami. Ks. Proboszcz Krzysztof Adamski modlił się tam wraz z całą parafią za poległych w obronie Ojczyzny.
Po modlitwie Aurelia Zalewska, wiceprezes Stowarzyszenia Kulturalny Komorów i radna Powiatu Pruszkowskiego przedstawiła krótką informację o historii walki Polaków o niepodległość. W wystąpieniu nawiązała do 123 letniej niewoli, w czasie której ducha walki o niepodległość wśród młodych pokoleń Polaków zaszczepiali wybitni przywódcy: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski. Wymieniła organizacje Strzelec, Związek Strzelecki, które na ziemiach polskich przygotowywały młodych Polaków do podjęcia walki z zaborcami. W swojej mowie streściła wędrówkę Polaków do uzyskania niepodległości.
Następnie Aurelia Zalewska zapowiedziała wiersz zaangażowanego w działalność niepodległościową Brunona Bielawskiego „Czarny Krzyżyk”, którego wysłuchaliśmy w wykonaniu harcerek: Zofii Podlasińskiej i Zuzanny Abramczyk.
W południe zaśpiewaliśmy Hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej pod dyrekcją Witolda Błaszczyka, Prezesa Stowarzyszenia Kulturalny Komorów wraz z Komorowskim Towarzystwem Śpiewaczym i Scholą Liturgiczną „Domine Jesu”.
Po odśpiewaniu Hymnu nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie Kamienia Pamięci, który został położony w sąsiedztwie Kamienia Katyńskiego od strony ul. Słowackiego. W odsłonięciu udział wzięli: Ks. Proboszcz Krzysztof Adamski, Ks. Prałat Andrzej Perdzyński, Pani Wójt Małgorzata Pachecka, Pani Lidia Kulczyńska-Pilich, Prezes Fundacji Miejsce, Pan Witold Błaszczyk, Prezes Stowarzyszenia Kulturalny Komorów, Pan Andrzej Jarzyński, Wiceprezes Komorowskiego Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów „Komorowianie”. Kamień Pamięci jest poświęcony tradycji świętowania od 2009 r. kolejnych rocznic odzyskania niepodległości na Placu Paderewskiego w Komorowie, gdzie zgromadzonych mieszkańców łączyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz upamiętnianie tradycji w strojach formacji zbrojnych i ludności cywilnej z okresu powstań narodowych i walk o niepodległość.
Uroczystość zakończyliśmy poczęstunkiem, tj. tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi, gdyż 11 listopada przypada wspomnienie św. Marcina.