Parafia Rzymskokatolicka Narodzienia NMP w Komorowie


Wybrane artykuły

Wszystkich, gości naszej witryny informujemy, że tu znajdą naprawdę ciekawe teksty, dotyczące lokalnych dziejów Komorowa wpisanych w historię całego kraju.


 2003 - 2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013 - 2017    2018 - 2019  
Z relacji
ŚWIADKA
Komorów w "Dziennikach"
Marii Dąbrowskiej
Poznajemy
KOMORÓW
Wieczory
w Wieczerniku

Tajny kod bożonarodzeniowych dekoracji

7 (92)
z 24 XII 2009

Coraz chętniej i coraz obficiej dekorujemy nasze domy na czas świąt Bożego Narodzenia. Producenci ozdób prześcigają się w coraz wymyślniejszych gadżetach, o coraz dziwniejszych formach i barwach. Jowialny, starszy pan z grubym brzuchem, w czerwonym ubranku, wykrzykujący wesoło "ho, ho!", już niemal całkiem wyparł statecznego biskupa, św. Mikołaja w staromodnej tiarze. W ogrodach i pod choinką lądują sanie zaprzężone w wesołe renifery, zajmując miejsce polskich tradycyjnych szopek.
(więcej...)


Różne oblicza świąt

-MP nr7 (92)
z 24 XII 2009

Ilekroć słyszę słowa: "Boże Narodzenie", przychodzą mi na myśl bożonarodzeniowe kolędy. Można zadać sobie pytanie, czym tak naprawdę są kolędy. Czy to zwyczajne wesołe piosenki z dobrymi melodiami? Oczywiście, że nie. Śpiewamy je na powitanie Światła, które zeszło na ziemię, aby rozproszyć ciemności, jak mówi prorok Izajasz (Iz. 9.1): "Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką, nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło."
(więcej...)


Nie uczyłem się polskiego

-MP nr7 (92)
z 24 XII 2009

Michał Bubien z WSD w Warszawie, choć nigdy nie uczył się polskiego, włada nim biegle. Obecnie przygotowuje się do służby kapłańskiej, którą pragnie pełnić w swoim rodzinnym kraju, na Białorusi.
Michał, jak wygląda Boże Narodzenie w Twoim rodzinnym kraju?
Nie da się określić obchodów świąt Bożego Narodzenia jednym słowem, ponieważ każdy region posiada jakieś swoje, tylko jemu właściwe tradycje i zwyczaje. Inna atmosfera świąt będzie w Warszawie, a jeszcze inna, powiedzmy w Wejherowie(...)
(więcej...)


Za Krzyż

-MP nr7 (92)
z 24 XII 2009

Ridley Scott po sukcesie Gladiatora postanowił ukazać światu swoją wizję jednego z najważniejszych momentów w dziejach europejskiej kultury, jakim był okres tzw. Krucjat, przypadający na XI i XII wiek po Chrystusie. Nie chodzi mi o to, by skupiać się na ocenie widowiska, jakim jest jego dzieło pt. Królestwo Niebieskie, gdyż uczynili to przede mną liczni żądni krwi krytycy filmowi oraz historycy zajmujący się tamtą epoką. Chodzi raczej o zwrócenie uwagi potencjalnych widzów na jedną tylko scenę tego filmu, związaną właśnie z (...)
(więcej...)


Gdzie są chłopcy z tamtych lat...

-MP nr5 (90)
z 13 X 2009

Towarzyszy mu zbiorowa dyskusja... Publicyści i historycy, politycy i obserwatorzy życia społecznego zastanawiają się, kto był ofiarą, a kto katem. Przy tej okazji jesteśmy świadkami niepokojących zachowań naszych sąsiadów. Dlatego właśnie wielu pyta o moralne imponderabilia - o to, czym jest WOLNOŚĆ.
Z pewnością jest ona w znacznym stopniu pochodną świadomości historycznej pojedynczych obywateli. To z owej wiedzy rodzi się duma narodowa, miłość do Kraju, a w czasach pokoju chęć pracy dla niego (...)
(więcej...)


Lipy

-MP nr5 (90)
z 13 X 2009

Cykl gawęd o komorowskich drzewach rozpocznę od lip. Nie jest to najliczniej występujący w Komorowie gatunek drzew, ale zabytkowe aleje lipowe -
Al. M. Dąbrowskiej i Al. Starych Lip stanowią jego wizytówkę.

Lipy (łac. nazwa lipy - Tilia) rosnące wzdłuż obu komorowskich ulic należą do gatunku drobnolistnych (Tilia cordata). Lipy drobnolistne cechuje długowieczność - mogą żyć nawet 500 lat. Są to drzewa okazałe, o dużych walorach estetycznych. Sadzono je chętnie w parkach i ogrodach, (...)
(więcej...)


Drogi i korzenie

-MP nr4 (89)
z 28 VII 2009

W poprzednim numerze MP ukazał się artykuł dotyczący skutków braku pielęgnacji, a także niewłaściwej pielęgnacji zabytkowych drzew rosnących w alei Marii Dąbrowskiej. Jednak, poza brakiem odpowiedniej pielęgnacji, są także inne czynniki wpływające na zły stan lip. Drzewa w komorowskiej alei, podobnie jak wszystkie, rosnące przy ciągach komunikacyjnych, narażone są na niedogodności związane m.in. z wibracjami, jakie powodują przejeżdżające samochody, z obciążeniem bryły korzeniowej (...)
(więcej...)


Siedem epigramów

-MP nr4 (89)
z 28 VII 2009

1. Siedem lat Był z nami siedem lat. Siedem lat to szmat czasu. Tyle potrzebuje dziecko, aby dojrzeć do samodzielnej edukacji.
Niewiele mniej, by zamknąć jej etap podstawowy. Jak ważny był to okres w historii naszego pisma i w życiu każdego z nas, będziemy mogli ocenić dopiero z perspektywy czasu. Ale osobiście, już dziś, na gorąco, bez wahania mogę powiedzieć, że w moim życiu był szczególny. W ciągu siedmiu lat pracy na rzecz Magazynu Parafialnego zajrzałam do zakamarków duszy i jak sądzę, z powodzeniem to (...)
(więcej...)


Niech zstąpi Duch Twój...

-MP nr4 (89)
z 28 VII 2009

Długo się do tego dnia przygotowywałem, wraz z całą wspólnotą oazową w parafii w Podkowie Leśnej. Byłem świadom doniosłości czekającego nas wydarzenia, ale nurtowało mnie pytanie, jak to będzie, co ON NAM powie i oczywiście, jak ONI na to zareagują. Pomimo całego swojego zaangażowania duchowego, pytania o relacje MY i ONI ekscytowały mnie bardzo. Wszystko zaczęło się dla mnie tak naprawdę już dzień wcześniej, gdy tuż przed wyjściem na mszę przygotowującą naszą wspólnotę oazową do spotkania z papieżem, (...)
(więcej...)


Pamięć miejsca

-MP nr4 (89)
z 28 VII 2009

Rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych Biblii Starego Testamentu.
Lektura tej części Biblii nie jest łatwa, jednak na tyle fascynująca i inspirująca, iż warto podjąć pewien wysiłek, aby choć trochę przekonać się do jej lektury. Tym bardziej, że nie da się zrozumieć Nowego Testamentu bez poznania Pierwszego Przymierza. Należy także pamiętać, że wypełnieniem tegoż Przymierza jest przepowiadanie Chrystusa i działalność Pierwotnego Kościoła, utrwalona na kartach Nowego Testamentu. Od czego zatem zacząć? Wydaje się, iż idąc (...)
(więcej...)


Laboratorium Wiary 2009

-MP nr3 (88)
z 31 V 2009

W ramach spotkania formacyjnego młodzi dziennikarze z naszej parafi i uczestniczyli w Warszawskim Laboratorium Wiary zorganizowanym przez Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży. Spotkaniu, na które składał się spektakl "Peer Gynt" grupy teatralnej z Lublina oraz konferencja O. W. Jędrzejewskiego OP, przewodniczył ks. biskup Piotr Jarecki. Jak było? Oto garść wspomnień...
Słońce już dawno zaszło za horyzont. Kolejka wiozła nas z powrotem do Komorowa, lecz pomimo rozmów, (...)
(więcej...)


Ludzie i ich domy

-MP nr3 (88)
z 31 V 2009

Odpowiem pytaniem na pytanie: Czy da się żyć bez ludzi?
W sekrecie zaś powiem, że z moimi dziećmi "życie nie płynie po różach".
Absolutnie nie mają czasu dla mnie, dla domu. Zebrać je razem "do kupy" jest niezwykle ciężko. Ciągle je gdzieś niesie. Jak cząstka rozrywają się na atomy, a mimo tego ciągle są całością i ja je takie chcę, wolę.
Cieszę się, że nie są egoistami. Smuciłabym się, gdyby nie umiały dawać siebie innym.
Pani Małgosiu, ale to przecież (...)
(więcej...)


Jak chronić, by nie szkodzić?

-MP nr3 (88)
z 31 V 2009

Aleja, zwana dzisiaj aleją Marii Dąbrowskiej, powstała jako droga przeznaczona do ruchu pieszego i konnego. Pierwotnie była drogą gruntową. Maria Dąbrowska wspominała o niej w swoich dziennikach m.in. nazywając ją "dworską aleją lipową", ponieważ wzdłuż alei prowadzącej do komorowskiego majątku od ponad stu lat rosną rzędy lip drobnolistnych (Tilia cordata). Obecnie objęte są one ochroną jako pomniki przyrody.
W połowie dwudziestego stulecia nawierzchnia gruntowa alei została zastąpiona przez nawierzchnię (...)
(więcej...)


Historie o "Historiach"

-MP nr3 (88)
z 31 V 2009

Rzecz traktuje o rodzie Mieleszków, z którego po kądzieli pochodziła żona autora, a którego początki sięgają XIV wieku. Otóż porządkując bibliotekę i archiwum rodziny żony - Śliźniów w Dziewiątkowiczach, (obecna Białoruś) po spustoszeniach, jakich dokonali bolszewicy w 1920 roku, Konrad Czarnocki natrafił na dokumenty (w większości sądowe) dotyczące pierwszych właścicieli Dziewiątkowicz - Mieleszków. Pierwszych, bo ziemie te zostały im nadane już w XIV wieku przez Wielkich Kniaziów Litewskich. Na ich podstawie spisał (...)
(więcej...)


65 lat na dobre i na złe

-MP nr3 (88)
z 31 V 2009

Początkowo znali się jedynie z widzenia, dopiero później poznali się osobiście poprzez znajomych. Kiedy poznałam swojego męża, to chociaż był bardzo przystojny, imponował mi przede wszystkim jako człowiek - tak wspomina tamte czasy pani Zofia. Szczególnie zbliżył ich do siebie fakt, że w młodym wieku oboje stracili najbliższych: pani Zofia ojca, a pan Mieczysław matkę. Jednak ani matka ani ojciec nie byli zachwyceni wyborem swoich dzieci. W tamtych czasach małżeństwo miało zapewnić odpowiedni status materialny, a tu (...)
(więcej...)


Położenie i ukształtowanie krajów biblijnych

-MP nr3 (88)
z 31 V 2009

Rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych Biblii Starego Testamentu.
Lektura tej części Biblii nie jest łatwa, jednak na tyle fascynująca i inspirująca, iż warto podjąć pewien wysiłek, aby choć trochę przekonać się do jej lektury. Tym bardziej, że nie da się zrozumieć Nowego Testamentu bez poznania Pierwszego Przymierza. Należy także pamiętać, że wypełnieniem tegoż Przymierza jest przepowiadanie Chrystusa i działalność Pierwotnego Kościoła, utrwalona na kartach Nowego Testamentu. Od czego zatem zacząć? Wydaje się, iż idąc (...)
(więcej...)


Młodzieżowe Koło Dziennikarskie w naszej parafii

-MP nr2 (87)
z 5 IV 2009

MKD działa od około trzech lat. Zrzesza wielu młodych ludzi z gimnazjum i LO. Każdy może tu odnaleźć odpowiednią dla siebie formę pracy dziennikarskiej, a przede wszystkim należeć do wspólnoty, w której można pogłębiać swoją wiarę i kształtować światopogląd. Dlaczego należą? Oto niektóre wypowiedzi: Dla Magazynu Parafi alnego pracuję już drugi rok. Zajmuję się rysowaniem, przeprowadzam wywiady i biorę udział w dyskusjach.
(więcej...)


O zmiennym kształcie

-MP nr2 (87)
z 5 IV 2009

Za grzech zaniechania poczytuję sobie fakt, że zbyt rzadko zaglądam do Biblii. Wielu spowiedników nakłaniało mnie do częstszej lektury Pisma, ale zawsze jakoś tak nędzna ludzka słabość gnała na boki - a to inne książki, a to gazety, telewizja. Dawniej chyba łatwiej było człowiekowi znaleźć czas na pogłębianie wiedzy o Bogu. Nie usprawiedliwiam się bynajmniej. Żałuję.
Niedawna konferencja naukowa na temat darwinizmu oraz stosunku Kościoła do nauk przyrodniczych w kontekście teorii ewolucji, która miała miejsce w Watykanie, (...)
(więcej...)


Ludzie i ich domy

-MP nr2 (87)
z 5 IV 2009

(...) moim ukochanym okresem w historii malarstwa jest impresjonizm. Gdy idzie o plakat, niedościgłymi mistrzami byli profesorowie - Urbaniec i Tomaszewski - których mogłem na żywo podglądać przy pracy. Za czasów moich studiów w plakacie byliśmy, jakw górnictwie - potęgą. Szkoła Polskiego Plakatu nie tylko była rozpoznawana, ale także podziwiana, była niedościgłym wzorem dla artystów całego świata. Wtedy w plakacie czuło się pędzel, dotyk ręki, a nie komputerowe sztuczki. (...)
(więcej...)


Niedziela Palmowa

-MP nr2 (87)
z 5 IV 2009

Niedziela Palmowa, zwana dawniej Kwietną Niedzielą lub Wierzbną Niedzielą, rozpoczyna Wielki Tydzień.
Liturgia tego dnia wspominająca uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, opisywany przez wszystkich Ewangelistów, rozpoczyna się radosną procesją z palmami. Tradycja uroczystego wejścia do świątyni pochodzi z Jerozolimy, gdzie zaczęto ją praktykować w IV wieku. W Jerozolimie procesja rozpoczynała się na Górze Oliwnej, skąd dosiadający oślicy patriarcha zjeżdżał do miasta otoczony radującymi się tłumami.
(więcej...)


Święcone dzisiaj

-MP nr2 (87)
z 5 IV 2009

Dziś, kiedy ksiądz nie odwiedza dworów, święcone nie jest tak obfite, jak bywało ongiś w polskiej tradycji. Wybrane pokarmy umieszczamy zwykle w niewielkich wiklinowych koszyczkach i przykryte śnieżnobiałymi serwetkami zanosimy do kościoła. Ale chociaż ogranicza nas wielkość koszyka, musi on zawierać wszystkie te potrawy, których symbolika nawiązuje do wymowy świąt Wielkiej Nocy. Należy pamiętać także, że uczta wielkanocna, podczas której dzielimy się poświęconymi potrawami, jest zapowiedzią uczty (...)
(więcej...)


Święcone w staropolskim dworze

-MP nr2 (87)
z 5 IV 2009

"W pokoju obok jadalnego ustawiano długi stół przykryty długim białym obrusem, zwisającym do podłogi, ubranym widłakami i barwinkiem. Na stole kwiaty, a przy nich biały baranek z cukru z krzyżem i czerwoną chorągiewką. Ustawiona prefuzja doskonałego jedzenia: głuszec pieczony z przypiętym łebkiem, skrzydłami i wachlarzem, dwa cietrzewie też z przypiętymi łebkami o czerwonych kolorach brwi, skrzydłami i lirą, indyk pieczony z doskonałym rodzynkowym farszem, prosię z rumianą skórką i kolorowym jajkiem w pysku, ogromna szynka z nadkrojoną i uniesioną, (...)
(więcej...)


 2003 - 2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013 - 2017    2018 - 2019  
Z relacji
ŚWIADKA
Komorów w "Dziennikach"
Marii Dąbrowskiej
Poznajemy
KOMORÓW
Wieczory
w Wieczerniku


Copyright 2008-2019 ©   Strona jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia NMP w Komorowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.