Parafia Rzymskokatolicka Narodzienia NMP w Komorowie


Wybrane artykuły

Wszystkich, gości naszej witryny informujemy, że tu znajdą naprawdę ciekawe teksty, dotyczące lokalnych dziejów Komorowa wpisanych w historię całego kraju.


 2003 - 2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013 - 2017    2018 - 2019  
Z relacji
ŚWIADKA
Komorów w "Dziennikach"
Marii Dąbrowskiej
Poznajemy
KOMORÓW
Wieczory
w Wieczerniku

Trzy aspekty nawrócenia

-MP nr 138
z 25 XI 2017r.

Nawrócenie to przemiana duchowa, przyjęcie jakiegoś systemu wartości, poglądów, zasad. Etymologicznie słowo to nie miało religijnego charakteru, oznaczało zwykłą czynność zawracania, dlatego np. w Nowym Testamencie często występuje z dodatkowymi określeniami: (...)
(więcej...)


Wolność dar dla synów

-MP nr 138
z 25 XI 2017r.

Kiedy dostałam ten temat, bałam się.
Bałam się, ponieważ kim ja jestem, żeby pisać o tak trudnym i głębokim zagadnieniu jakim jest wolność. Być może, szanowny czytelniku, jesteś osobą o wiele ode mnie starszą i o wolności wiesz zdecydowanie więcej. Ale być może zaciekawi cię (...)
(więcej...)


Jak się modlić różańcem

-MP nr 137
z 1 XI 2017r.

To pytanie może niektórych przyprawić o pewną dozę irytacji: "przecież to oczywiste". Chciałbym jednak zaprosić każdego do lektury tego tekstu, bo może się okazać, że stanie się on pomocny nie tylko w odkryciu różańca, lecz także w odnowieniu jego odmawiania.
(więcej...)


O zawierzeniu życia Maryi

-MP nr 137
z 1 XI 2017r.

Nie jest łatwo się umówić. Bożena i Wiesław Czerwińscy lato spędzają na wsi, wśród pszczół, którym obydwoje poświęcają niemal każdą wolną chwilę. Pszczoły to od kilku lat pasja pana Wiesława.
Lubią obserwować ich życie, organizację pracy, wychowanie młodych i mogą o tym opowiadać całymi godzinami. Bo pszczoły są pilne, pracowite, rodzinne, opiekuńcze, wrażliwe na krzywdę. Potrafią samodzielnie (...) (więcej...)


Filomena Michałowska

-MP nr 136
z 10 IX 2017r.

Kiedy umawiałam się na rozmowę z Bożeną i Wiesławem Czerwińskimi i ich mamą Filomeną Michałowską, nawet nie przypuszczałam, że za chwilę roztoczy się przede mną życie pełne doświadczeń i świadectw. Życie, w którym łzy przeplatają się z radością, które pełne jest niespodziewanych zwrotów. Mimo losowych zawieruch w tej rodzinie w każdej sytuacji potrafią (...)
(więcej...)


Żywy różaniec

-MP nr 136
z 10 IX 2017r.

Z czym kojarzy się zwrot "Żywy Różaniec"? Pewnie z jakąś grupą parafialną. Może z osobami, które raz na klika tygodni są proszone o poprowadzenie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Może też się kojarzyć ze spotkaniami w pierwszą niedzielę miesiąca o 16:30 w dolnym kościele. To wszystko prawda, ale...

(więcej...)


Dlaczego Mieszko
przyjął chrzest?

-MP nr 130
z 24 XII 2015r.

Wiek X zadecydował o ukształtowaniu politycznym Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród formujących się organizmów państwowych znalazło się Państwo Gnieźnieńskie, któremu przewodził książę Mieszko z rodu Piasta. Umocnienie tego państwa wymagało solidnych fundamentów. Jednym z nich stał się chrzest Mieszka w 966 r. Co skłoniło władcę do takiego działania?
(więcej...)


Gdy dzieci pytają:
"dlaczego mnie ochrzciłeś?"

-MP nr 130
z 24 XII 2015r.

Dar rodzicielstwa jest jednym z najpiękniejszych i najwspanialszych darów, jakie dał nam sam Bóg. Gdy w rodzinie pojawia się dziecko, to pojawiają się również radość i ogromna wdzięczność Bogu za ten dar. Rodzice w sposób naturalny pragną dać swojemu potomkowi to, co najlepsze i najpiękniejsze. W rodzinie katolickiej dawanie nie ogranicza się tylko do zaspakajania potrzeb psychicznych, fizycznych i materialnych.
(więcej...)


Święta Wielkanocne
w Hiszpanii

-MP nr 125
z 5 IV 2015r.

W wywiadach dotyczących obchodzenia świat wielkanocnych Hiszpanie mówią, że w Polsce zaskakują ich pozamykane sklepy i pustki na ulicach. W Hiszpanii bowiem w tym okresie wiele osób wychodzi na ulice i po prostu świętuje. Obchody świat rozpoczynają się już z początkiem Wielkiego Tygodnia. W małych miasteczkach odbywają się Cofadias, czyli procesje bractw parafialnych. W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie ma rezurekcji. Na ulice wychodzą (...)
(więcej...)


Jestem cały w rękach Boga i dobrze mi z tym

-MP nr 123
z 1 XII 2014r.

O powołaniu z dalekiego Kamerunu, świątecznych zwyczajach i o modlitwie rozmawiamy z księdzem Charlesem Vianneyem Tanke.
Kiedy my zasiadać będziemy do wigilijnej kolacji, do takiej samej kolacji w dalekim Kamerunie zasiądzie rodzina księdza Karola. W Yokadoumie, jego rodzinnym mieście, jak co roku kobiety nakryją stół pięknym obrusem (...)
(więcej...)


Pokój Pański!

Słowo o liturgii (7)

-MP nr 122 z 1 XI 2014r.

Po modlitwie o pokój kapłan wzywa: Pokój Pański niech zawsze będzie z wami. Moment ten można nazwać obrzędem pokoju, w który włączony jest także znak pokoju. W obecnej formie znak pokoju nie zmierza już pierwszorzędnie do pojednania się, bo to już powinno nastąpić przed mszą świętą. Pierwsi chrześcijanie pragnęli to uczynić przed modlitwą powszechną po liturgii słowa Bożego, (...)
(więcej...)


Z papieskiego nauczania

-MP nr 119
z 20 IV 2014r.

Bracia i siostry, nie zamykajmy się na nowość, którą Bóg pragnie wnieść w nasze życie! Często jesteśmy zmęczeni, rozczarowani, smutni, odczuwamy ciężar naszych grzechów, myślimy, że nie podołamy! Nie zamykajmy się w sobie, nie traćmy ufności, nigdy nie ulegajmy zniechęceniu: nie ma takich sytuacji, których Bóg nie mógłby odmienić, nie ma takiego grzechu, którego nie mógłby nam przebaczyć, jeśli się na Niego otworzymy.
(więcej...)


W zakrystii

-MP nr 119
z 20 IV 2014r.

Po raz pierwszy z papieżem Janem Pawłem II, jeszcze jako kardynałem krakowskim, spotkałem się w mojej rodzinnej parafii w Bodzentynie w 1972 r. Diecezja kielecka przeżywała tego roku peregrynację obrazu M. B. Częstochowskiej. Obraz nawiedzał poszczególne parafie, a na jego powitanie przyjeżdżali biskupi kieleccy. Ponieważ Bodzentyn był kiedyś letnią siedzibą biskupów krakowskich i należał do Metropolii Krakowskiej, kardynał Wojtyła, (...) (więcej...)


Przygotowanie darów

Słowo o liturgii (3)

-MP nr 118 z 2 III 2014r.

Każdy z nas chce mieć poczucie, że coś Panu ofiarowuje, coś konkretnego, coś swojego i możemy to czynić właśnie w liturgii eucharystycznej w momencie przygotowania darów. Darami ofiarnymi składanymi na ołtarzu są chleb i wino traktowane jako symbol ludzkiego trudu. Pismo mówi często o tym, by człowiek nie przychodził do Pana z pustymi rękami. Puste ręce są symbolem ludzkiego nieprzygotowania, zaniedbania.
(więcej...)


Pasterz, Inkwizycja i biała sutanna (cz. II)

-MP nr 114
z 30 V 2013r.

Poprzednią część artykułu poświęconego inspiracjom nowego papieża skończyłem na podkreślaniu podobieństw między Ojcem Świętym św. Piusem V a Ojcem Świętym Franciszkiem. Pora zatem przejść do kolejnej wielkiej postaci, która - jak widać po pierwszych tygodniach nowego pontyfikatu - stanowi dla kard. Bergoglio ważny punkt odniesienia. Były czasy, kiedy katolików na świecie się bano. I nie chodzi tutaj (...) (więcej...)


Kurusz - Pasterz

-MP nr 114
z 30 V 2013r.

W sierpniu 480 roku P.Ch. w wąwozie niedaleko tzw. Ciepłych Źródeł doszło do najważniejszej bitwy całej starożytności, a może i całej cywilizacji zachodniej. W wąskim przesmyku Termopil stanęły naprzeciw siebie nadciągająca od północy armia perska oraz broniąca południowego wyjścia z wąwozu armia greckich miast-państw. Na czele wojsk całego perskiego imperium stał Kserkses - władca Persów i Medów, Król Królów i Pan Świata. (więcej...)


SMS o treści "Pomoc"

-MP nr 113
z 31 III 2013r.

Czy słyszeli Państwo o najpopularniejszej chorobie XXI wieku?
I nie pytam o otyłość, cukrzycę, raka ani depresję.
Ta dotyczy raczej... egzystencji człowieka we współczesnym świecie.
Studiuję pedagogikę. Jakby nie patrzeć, mimo iż sama specjalizacja jest nieco inna, pedagogika jak byk stoi w papierach. I z racji tego mam różne przedmioty (...) (więcej...)


Pasterz, Inkwizycja i biała sutanna
(cz. I)

-MP nr 113
z 31 III 2013r.

Media są zachwycone nowym Ojcem Świętym. Chodzi do biednych, przytula się z ludźmi i całuje w policzki prezydent Argentyny, która prywatnie podobno za nim nie za bardzo przepada, ponieważ otwarcie krytykował politykę socjalną jej populistycznego rządu. Sam płaci swoje rachunki, dzwoni do Buenos Aires do znajomego kioskarza by mu powiedzieć, że niestety nie będzie w stanie odbierać zamawianej od lat prasy.
(więcej...)


Książki, które polecam...

-MP nr 113
z 31 III 2013r.

Jubileusz 80-lecia urodzin kardynała Glempa był okazją do wyrażenia Jubilatowi wdzięczności i uznania za posługę kapłańską, biskupią oraz prymasowską. Posługę, która przypadła na trudny czas stanu wojennego, transformacji ustrojowej i kształtowania się nowej mentalności w społeczeństwie polskim.
Niełatwo było Księdzu Prymasowi przewodzić Kościołowi w Polsce po Prymasie Wyszyńskim, który swoją postawą w ciągu lat komunizmu zyskał sobie ogromny autorytet. (więcej...)


W zakrystii

-MP nr 113
z 31 III 2013r.

Przed nami najpiękniejsze Święto - Zmartwychwstanie Chrystusa. Bóg-Człowiek pokonał śmierć i żyje w swoim Kościele. Do świętowania tych wielkich wydarzeń przygotowywaliśmy się przez cały miniony okres wielkopostny. Był to czas zadumy, wyciszenia, głębokiego pochylenia nad jakością naszej wiary oraz naszego życia. Zapewne wielu z nas było przekonanych, iż tegoroczny czas Postu będzie się niewiele różnił od tych postów z lat minionych. Już zapowiedź papieża Benedykta XVI (więcej...)


 2003 - 2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013 - 2017    2018 - 2019  
Z relacji
ŚWIADKA
Komorów w "Dziennikach"
Marii Dąbrowskiej
Poznajemy
KOMORÓW
Wieczory
w Wieczerniku


Copyright 2008-2019 ©   Strona jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia NMP w Komorowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.