Parafia Rzymskokatolicka Narodzienia NMP w Komorowie


Przejdź do spisu treści. MP nr113

W zakrystii

"Ja jestem z Wami aż do skończenia świata"

nr 2 (113) z 31 III 2013 r. /str. 1-2
Ks. kan. Andrzej PerdzyńskiPrzed nami najpiękniejsze Święto - Zmartwychwstanie Chrystusa. Bóg-Człowiek pokonał śmierć i żyje w swoim Kościele. Do świętowania tych wielkich wydarzeń przygotowywaliśmy się przez cały miniony okres wielkopostny. Był to czas zadumy, wyciszenia, głębokiego pochylenia nad jakością naszej wiary oraz naszego życia. Zapewne wielu z nas było przekonanych, iż tegoroczny czas Postu będzie się niewiele różnił od tych postów z lat minionych. Już zapowiedź papieża Benedykta XVI dotycząca jego rezygnacji z pełnienia posługi piotrowej była sygnałem, że tegoroczny okres Wielkiego Postu nie będzie "standardowy". Dzisiaj mamy już nowego papieża, a i w naszej parafii wiele się przez ten czas działo: Drogi Krzyżowe w zimowej aurze (czasami wręcz w burzach śnieżnych), rekolekcje dla dzieci i młodzieży bardzo pozytywnie przyjęte przez uczniów naszych szkół, rekolekcje dla dorosłych zakończone wspaniałym koncertem czterech tenorów. Nawet zima w tym roku była specyficzna, a kiedy piszę te słowa, jej ślady w postaci białego śniegu i mrozu są wciąż widoczne.
Wracając do decyzji poprzedniego papieża o jego abdykacji, zaskoczyła chyba wszystkich. Od 800 prawie lat Stolica Piotrowa nie przeżywała sytuacji, w której następca św. Piotra złożyłby swój urząd. Wielu ludzi zadawało sobie pytanie czemu papież tak postąpił? Co takiego działo się lub dzieje za murami Watykanu, że tytan wiary, jakim jest bez wątpienia kardynał Ratzinger, postanowił abdykować i oddać stery Łodzi Piotrowej komuś, kogo wybrać mieli kardynałowie? Odpowiedzi na te pytania zna tylko Benedykt XVI. Nam wypada tylko tę jego decyzję uszanować i wspierać go modlitwą. Benedykt XVI usunął się w cień, ale obiecał, że cały czas będzie modlić się za Kościół i nowego papieża.
Znamy już decyzję konklawe, które na kolejnego następcę św. Piotra wybrało kardynała "z końca świata", jak sam o sobie powiedział nowy Ojciec Święty Franciszek I. Decyzja kardynałów sprawiła, że ponownie cały świat wstrzymał oddech. Tak jak nikt nie spodziewał się abdykacji poprzedniego papieża, tak, kiedy podano nazwisko nowego papieża, świat zamilkł ze zdziwienia. Media miały przecież swoich "pewnych" kandydatów. Nikt nie wymieniał wśród potencjalnych zwycięzców kardynała Bergoglio z odległego Buenos Aires. Nowowybrany Biskup Rzymu ujął wszystkich zgromadzonych na Placu Św. Piotra w Rzymie swoja prostotą i pokorą, prosząc wszystkich zgromadzonych, by udzielili mu błogosławieństwa.
Kolejnym mocnym akcentem tegorocznego Wielkiego Postu były rekolekcje dla dorosłych, które brawurowo i dowcipnie poprowadził ks. dr Paweł Sobierajski. Ks. Paweł przybliżał nam Ewangelię, łącząc w swoich katechezach obrazowy sposób mówienia z dowcipem i humorem. Zwiększająca się z dnia na dzień frekwencja była dowodem, że słuchaczom taki sposób głoszenia słowa Bożego bardzo przypadł do gustu. Jako proboszcz byłem szczególnie zadowolony, kiedy w ławkach kościelnych mogłem zauważyć nowe twarze bądź takie, których od pewnego czasu nie widziałem w naszej świątyni.
Ukoronowaniem nauk rekolekcyjnych był koncert czterech tenorów, kolegów ks. Pawła, którzy są wykładowcami w szkołach muzycznych oraz koncertują na wielu scenach w Polsce.
Wielki Post, czas wyciszenia i zadumy nad swoim życiem, wniósł w tym roku tyle bogactwa tak w życie Kościoła Powszechnego jak i naszego kościoła lokalnego. I jak tu nie dziękować Panu Bogu za Jego obecność pośród nas? To On budzi nasze serca i sumienia w różny sposób. Przypomina nam swoje obietnice, iż "jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata", ponieważ nierzadko w życiowym pędzie zapominamy o tej podstawowej prawdzie ewangelicznej.
Na radosne świętowanie Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego życzę wszystkim Czytelnikom i ich Rodzinom wielu łask i Bożego błogosławieństwa na codzień.


--------------------------

ks. kan. Andrzej PerdzyńskiCopyright 2008-2019 ©   Strona jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia NMP w Komorowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.