Parafia Narodzienia NMP w Komorowie


Wspólnoty formacyjne parafii Narodzenia NMP w Komorowie - Służba Liturgiczna

Wspólnoty formacyjne

Służba Liturgiczna

Służba Liturgiczna działająca przy naszej parafii Narodzenia NMP w Komorowie składa się z trzech grup: młodszych ministrantów, lektorów i starszych ministrantów. Tradycyjnie opiekunem jest ksiądz wikariusz, ostatnie cztery lata był nim ksiądz Bartosz Skawiński, a obecnie od sierpnia jest nim ksiądz Artur KaczyńskiGrupa młodszych ministrantów:
W naszej parafii posługuje 17 młodszych ministrantów. Jest to grupa w wieku szkoły podstawowej i gimnazjum.
Na sobotnich zbiórkach, które odbywają się o godzinie 11:00 ministranci zgłębiają tajniki liturgii w części teoretycznej i praktycznej. Poznają elementy służby liturgicznej, ćwiczą swoje dotychczasowe umiejętności, a także wykonują ćwiczenia praktyczne danych posług podczas liturgii. Omawiane są także bieżące sprawy organizacyjne. Wszyscy młodzi chłopcy, którzy są po Pierwszej Komunii Świętej i pragną zostać ministrantami są najpierw kandydatami, gdzie się uczą od starszych kolegów. Każdy z ministrantów pokazuje na co dzień swoje świadectwo wiary i oddanie się w służbie przy Ołtarzu, jest to ich formacja duchowa, gdzie poprzez poznawanie piękna liturgii i źródła wiary kształtuje się ich chrześcijańskie życie.


Grupa lektorów
W naszej parafii posługuje 9 lektorów wypromowanych w ciągu ostatnich piętnastu lat w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, a dwóch z nich było promowanych w tym roku. Dodatkowo obecnie jeden z kandydatów jest w trakcie uczestniczenia w Kursie Lektorskim. Cała nasza grupa jest w wieku licealnym, studenckim i pracującym. Raz w miesiącu w ramach spędzenia czasu i tworzenia Bożej wspólnoty wyjeżdżamy integracyjnie, poznajemy miejsca religijne i kulturalne. Niektórzy z nas w ciągu roku są animatorami grup formacyjnych: Ministrantów, Ruchu Światło – Życie i Bierzmowanych.


Grupa starszych ministrantów: 
Panowie, dziś mężczyźni w sile wieku, 11 panów obecnych w naszej parafii, od swojej młodości posługują przy ołtarzu. Czytają Słowo Boże, modlitwę powszechną i wykonują psalm responsoryjny. W ciągu tygodnia na mszy św. o godz. 7.00, a w niedzielę na mszach św. o godz. 8.00 i 12.30, 18.00. Wielu z nich służy rodzinnie: ojciec i syn. Są żywym wzorem do naśladowania dla młodszych ministrantów i lektorów.
Jako cała grupa Służby Liturgicznej jesteśmy do dyspozycji Parafii podczas wszystkich uroczystości i nabożeństw wynikających z kalendarza liturgicznego (m.in. Święta i Uroczystości, Boże Narodzenie, Triduum Paschalne, Boże Ciało, Odpust Parafialny)


Zdjęcia: Bartosz DuczmalSłużba Liturgiczna Służba Liturgiczna Służba Liturgiczna Służba Liturgiczna Służba Liturgiczna Służba LiturgicznaCopyright 2008-2019 ©   Strona jest własnością Parafii Narodzenia NMP w Komorowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.