Zdjęcia: Krzysztof Rodak, Harcerze z drużyny Akwilon, Jakub Gruzel, Aurelia Zalewska
https://youtu.be/jdBE1Bk2-tQ?si=lEaAjSOhB_lHI6It
Uroczysta Msza Św. za Ojczyznę w 80 Rocznicę Powstania Warszawskiego oraz modlitwa ks. Mateusza Barana wikariusza Parafii Narodzenia NMP w Komorowie i zgromadzonych uczestników uroczystości wraz z poświęceniem tablicy cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego w Miejscu Pamięci na tzw. Zieleńcu w Komorowie odbyły się 2 sierpnia
2024 r.
W uroczystości udział wzięły drużyny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (32 MD Harcerek "Hesperis", 32 MG Zuchenek "Pszczółki z Krainy Słońca", 32 MD Harcerzy "Akwilon"), które wspólnie z Panem Witoldem Błaszczykiem przygotowały śpiew piosenek z okresu wojennego.
Pani Anna Fabisiak Zastępca Pani Wójt Gminy Michałowice oraz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i organizacje pozarządowe złożyły wiązanki kwiatów na Zieleńcu (cmentarzu cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego przy ZSO w Komorowie).
Pani Aurelia Zalewska w wystąpieniu okolicznościowym nawiązała do heroicznego powstańczego zrywu mieszkańców Warszawy, szczególnie woli odzyskania niepodległości i krótkiego czasu cieszenia się wolnością. Mówiąc o ofiarach Powstania Warszawskiego, które trwało 63 dni i było okupione krwią tysięcy Powstańców, nawiązała do historii powstania Miejsca Pamięci w Komorowie na Zieleńcu przy ul. Kotońskiego, a szczególnie osób pochowanych w tym miejscu, które było cmentarzem wojennym erygowanym oraz poświęconym w grudniu 1944 r.
Pan Daniel Wolborski historyk i badacz z ZSO w Komorowie, na zaproszenie Pani Aurelii Zalewskiej radnej Powiatu Pruszkowskiego, opowiedział o wynikach kwerendy zleconej przez Panią Dyrektor Muzeum Dulag 121 Małgorzatę Bojanowską.
Od Pani Aurelii Zalewskiej nadeszły podziękowania za współpracę przy przygotowaniu uroczystości dla ks. Krzysztofa Adamskiego Proboszcza Parafii w Komorowie, ks. Mateusza Barana wikariusza Parafii w Komorowie, Pana Prof. Tadeusza Kulika i członków POAK, Pani Dyrektor Edyty Pająk za udostępnienie terenu ZSO w Komorowie i wsparcie organizacyjne, Pana Macieja Sabały i ministrantów w Parafii w Komorowie, Pana Witolda Błaszczyka, Pana Tomasza Januszewskiego i członków Stowarzyszenia Kulturalny Komorów.
Pani Aurelia szczególnie dziękuje drużynowym: Pani Michalinie Chwieduk, Pani Hannie Borek i Panu Stanisławowi Szepietowskiemu, bo od wspólnego spotkania zaczęły się przygotowania do obchodów 80 Rocznicy Powstania Warszawskiego w Komorowie.