Parafia Rzymskokatolicka Narodzienia NMP w Komorowie


Wieczory w Wieczrniku

Misterium Poetyckie


- MP nr 4 (74) z 17 VI 2007r. / str. 16-17

Z wdzięcznym sercem

Dnia 3 czerwca w święto Trójcy Świętej radowaliśmy się z pięknego jubileuszu 30 lecia święceń księdza kanonika Andrzeja Perdzyńskiego proboszcza naszej parafii od 11 lat.

Przy tej okazji należy wspomnieć, że w Święto Zesłania Ducha modlitwą i dziękczynienie towarzyszyliśmy drugiemu JUBILATOWI ks. Andrzejowi Szymańskiemu, który zamknął 10-lecie swej posługi kapłańskiej.
Ale dnia 3. VI, punktualnie o 12.30 do świątyni w Komorowie wszedł orszak złożony ze służby liturgicznej, ministrantów i 10 księży. Mszą świętą dziękczynną koncelebrowaną dziękowaliśmy Bogu za wszystkich księży, którzy posługiwali w naszej parafii i oczywiście za Jubilatów.
Wieczorem natomiast uczestniczyliśmy w misterium dedykowanym naszym KSIĘŻOM. Był to koncert poetycki zatytułowany - " Z wdzięcznym sercem"- oparty na wierszach pani Aldony Kraus.


Aldona Kraus wierszem Do Matki Boskiej Komorowskiej otwiera Misterium dedykowane ks. Andrzejowi Perdzyńskiem Scenie towarzyszy piękny wiersz o powołaniu które symbolizuje biała róża w dłoniach młodej dziewczyny Paweł Filek  Etiudą Opus 10 nr1C-dur Fryderyka Chopina otwiera wspaniały koncert Jubilat Ks. Andrzej Perdzyński 30 lat kapłaństwa Henryk Boukołowski Aldona Kraus w dwugłosie z ... ... z Wojtkiem Irmińskim pytają jak rośnie powołanie Aldona Kraus, Wojciech Irmiński, w głębi Henryk BoukołowskiZaraz po inwokacji do naszej Matki Bożej zaczynającej się od słów: "O Ostrobramska w koron koronie/ wysmukłopalca księżycowo-wschodnia/ w Tobie jest wiara każdego zesłańca/ a mego Ojca Tyś Gwiazda Przewodnia....." wypowiedzianej przez jej autorkę - panią Aldonę Kraus - dołącza do niej Wojciech Irmiński, by w pięknym dwugłosie pytać o to:


jak rośnie powołanie , jak ku Bogu pnie się...
czy jak krzewinka w ogrodzie, dąbek w gęstym lesie?
nagle odnajdzie drogę wśród tylu splątanych
i tylko, tylko Pan Bóg będzie pożądany...
ciało i duszę człowiek Mu zaprzeda
bo one są jedno, rozdzielić się nie da,
a będzie tylko Boga rozeznanie
silniejsze niż życia powaby, wołanie.Jubilat ks. A. Perdzyński z uwagą słucha muzyki i ogląda slajdy Witold Błaszczyk tym razem nie za klawiaturą organów lecz w roli gospodarza wieczoru Paweł Filek F. Chopin Etiuda opus 10 nr nr 2 A mol, nr 3 E dur Cykl wierszy poświęconych czasom szkolnym harcerskim w wykonaniu młodzieży Paweł Filek gra Fryderyka Chopina Nokturn Des dur op. 27 nr 2 Od lewej A. Kraus, H. Boukołowski, W. Irmiński Wojciech Irmiński Paweł Filek gra Mazurek Chopina Jeszcze słuchamy muzyki Ignacego Paderewskiego w wykonaniu Pawła Filka Prośbą o Miłość i Pokuj - Aldona Kraus, Henryk Boukołowski, Wojciech Irmiński, kończą MisteriumDużo, mądrych, patriotycznych słów rozbrzmiało tego wieczoru we wnętrzu naszej świątyni. Sekundowała im wspaniała muzyka Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego, po mistrzowsku grana przez młodego pianistę pana Pawła Filka. Reszty dopełniały czarowne slajdy wspominające zarówno Jubilatów jak i księży, którzy kiedyś pracowali w naszej parafii. Tak w ten ciepły czerwcowy wieczór przez ponad godzinę "spacerowaliśmy" po kartach komorowskiej historii - historii parafii i miejscowości, Mazowsza, Kraju.Aldona Kraus Paweł Filek Witold Błaszczyk składa podziękowanie wykonawcomNa koniec spotkania pomiędzy autorką wierszy niegdyś mieszkanką Komorowa - panią Aldoną Kraus, lekarką z zawodu, matką czterech dorosłych synów a przybyłymi na ten jubileuszowy koncert, wywiązała się rozmowa, a właściwie wymiana wspomnień. Przywoływano żywych i nieżyjących nauczycieli, a wśród nich dyrektora komorowskiej szkoły pana Henryka Kotońskiego. Misterium, choć dedykowane ks. kan. Andrzejowi Perdzyńskiemu z okazji 30-lecia jego święceń kapłańskich oraz innym księżom służącym Bogu i wiernym Komorowa, było w samej rzeczy piękną modlitwą dziękczynną kierowaną do Boga i Patronki Parafii - Matki Bożej Miłosierdzia z Komorowa za nas - jej poddanych.

Wiersz za wierszem, wszystkie wspaniale recytowane przez Autorkę i dojmująco, aż ciarki biegały po plecach, przez wybitnego aktora scen warszawskich pana Henryka Boukołowskiego, komorowian - Wojciecha Irmińskiego oraz uczniów naszej szkoły - były tak dobre, tak proste, tak przemawiające, że same niosły się do NIEBA.
Szczególnie ten zamykający misterium, mówiony przez pana Henryka Boukołowskiego:"dokądkolwiek idę jest ze mną mój Pan"
dzień stawia krok za krokiem
a w Polsce - ziemi obiecanej
brat godzi w brata, pycha, brud
czekamy na przemianę świata
może na Boski czekasz cud?

Karałeś Panie polski lud
niewolą, biedą, wojną
i pokazałeś oczom naszym
Ojczyznę naszą wolną

"dokądkolwiek idę, jest ze mną mój Pan"
ale musimy sami
brudy uprzątnąć, brata kochać
walczyć z polskimi grzechamiWieczór autorski Wieczór autorskiZ całego serca Bóg zapłać wszystkim, którzy się przyczynili do tej wspólnej pięknej modlitwy. Bóg zapłać organizatorom, wykonawcom i sponsorom. Całość na koniec w czterech słowach, ale jakże trafnych, zrecenzował ks. Proboszcz: ...każdy pretekst jest dobry, by się spotkać, pomodlić słowem i muzyką, nawet 30-lecie powołania.... Obiema rękami podpisujemy się pod tą recenzją, obiema.

___________________________

Na podstawie:
Jubilatom z wdzięcznym sercem Krystyna Ciesielska MP nr 4 (74) z 17 czerwca 2007r./ str. 16-17

--------------------------

Krystyna CiesielskaCopyright 2008-2019 ©   Strona jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia NMP w Komorowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.