Parafia Rzymskokatolicka Narodzienia NMP w Komorowie


Przejdź do spisu treści. MP nr140/18

W zakrystii


- MP nr 2 (140) z 23 XII 2018 /str. 1


Ks. kan. Andrzej PerdzyńskiKażdemu z nas znane jest słowo reanimacja - przywrócenie do życia. Nie zawsze ratownikom udaje się przywrócić pacjentowi życie, bo jest już za późno albo zranienia są tak groźne, że wysiłki lekarzy okazują się daremne. Są jednak, i oby było ich jak najwięcej, takie wypadki, że pacjent wraca do życia i to bardzo aktywnego.
Chciałbym, aby taka reanimacja nastąpiła z naszym "Magazynem Parafialnym". Już od dłuższego czasu pismo nie pojawiało się w naszym życiu parafialnym. Przyczyn nie będziemy szukali. Chcemy jego obecności wśród nas. Od grudnia 1997 roku Magazyn przybliżał różne wydarzenia parafialne, znane i mniej znane osoby, rodziny, ubogacał ciekawymi artykułami naszą wiedzę teologiczną, przybliżał nauczanie Kościoła i papieża. Pięknymi zdjęciami przypominał przeżyte wydarzenia i piękno przyrody. Pisali i czarowali swoim piórem nie tylko autorzy z naszej parafii. Warto więc wrócić do naszego pisma i jeszcze raz zaprosić zarówno dotychczasowych autorów, jak i nowych, do dzielenia się swoimi zdolnościami. Zróbmy wszystko, aby Magazyn znów pojawił się w naszych rodzinach.
Nim kolejne numery będą informować o naszym życiu parafialnym, przypomnę te ważne wydarzenia, które miały miejsce od ostatniej Wielkanocy.
Zmartwychwstanie Chrystusa to największe święto chrześcijańskie. Jezus pokonał śmierć i dał nadzieję na nowe życie. Wiele osób dzięki tej nadziei mogło rozpocząć nowe życie już tu na ziemi, kiedy zerwały z nałogiem i pojednały się z Panem Bogiem (nieraz po wielu latach) i z drugim człowiekiem. Msza św. o 12:30 w drugi dzień Świąt (z Jubilatami) pokazała, jak wielkie wrażenie robi odkrywanie czy odnawianie miłości małżeńskiej, często zranionej ludzkim egoizmem. Widać to było nie tylko na twarzach jubilatów.
Maj - miesiąc ubogacony śpiewem litanii do Matki Bożej nie tylko w świątyniach - był czasem Pierwszej Komunii. Piękno dzieci, które emanowało nie tylko ze stroju, przywoływało wspomnienia naszej Pierwszej Komunii. Niewinność i świętość dziecka w przyjmowaniu Pana Jezusa. Czy dziś potrafię Go tak przyjąć?
Ten piękny maryjny maj był ubogacony koncertem Towarzystwa Śpiewaczego Kulturalny Komorów. Zostało przypomniane oratorium Jerzego Fryderyka Haendla "Mesjasz". Okazuje się, że wśród nas są osoby, które potrafią śpiewać (przy dobrym dyrygencie).
W ostatni dzień maja, w Boże Ciało, wyszliśmy z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie na ulice Komorowa. Błogosławił wszystkim tym, którzy o Nim pamiętają, tym, którzy zapomnieli i tym, którzy Go jeszcze szukają. Bo On jest Miłością.
1 lipca to początek wakacji, urlopów, wypoczynku. Komorów opustoszał. Zrobiło się ciszej.
Po 20 sierpnia rozpoczęliśmy generalny remont dolnego kościoła. Wilgoć i grzyb zrobiły swoje. Po zdjęciu boazerii i zbiciu starych tynków przyszła kolej na osuszanie, odgrzybianie, tynkowanie, malowanie i zakładanie wymuszonej wentylacji. Prace jeszcze trwają.
8 września to czas świętowania narodzin naszej Patronki - Matki Bożej Miłosiernej. Od samego początku patrzy swoimi miłosiernymi oczami na naszą wspólnotę, wysłuchuje naszych próśb i podziękowań, i pokazuje na Syna, jakby chciała powiedzieć "Zróbcie wszystko, co wam powie Syn".
Po odpuście wielu z nas mogło uczestniczyć w autokarowej pielgrzymce do Composteli w Hiszpanii. Wrócili ubogaceni pięknem przyrody, bogactwem zamków i kościołów, i oczywiście bogactwem duchowym Lourdes, Composteli, Oviedo czy Saint Michel.
Kolejny miesiąc to październik - miesiąc modlitwy różańcowej. Matka Boża przy wielu okazjach, w czasie objawień, wzywała do odmawiania różańca. Wiem, że w wielu rodzinach ta modlitwa odmawiana jest przez cały rok. Od kilku lat można jednak zaobserwować, że na nabożeństwa różańcowe przychodzi coraz mniej osób, szczególnie dzieci i młodzieży. Gdyby katecheci w ramach lekcji religii nie przychodzili do kościoła na dziesiątkę różańca, to wielu młodych ludzi nie wiedziałoby, jak go odmawiać. A to jest wspaniała "broń" do walki z mocą zła.
14 października na wieczornej Mszy św. dziękowaliśmy Panu Jezusowi za naszych nauczycieli, wychowawców i służbę zdrowia. To dzięki nim młode pokolenia mogą wzrastać w wiedzę, mądrość i być zdrowym społeczeństwem.
1 listopada przypomniał każdemu z nas, że jesteśmy powołani do świętości ( "Świętymi bądźcie, bo ja jestem Święty", mówi Pan) i do pamięci wobec tych, którzy odeszli do wieczności.
Ostatnim wydarzeniem, które zamyka refleksję nad naszym życiem parafialnym, jest uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Kiedyś Piłat pytał Chrystusa: "Czy Ty jesteś królem?". Dziś Pan Jezus kieruje to pytanie do nas: Czy jestem Królem dla Ciebie? Na te pytania możemy tylko sami sobie odpowiedzieć.
Snując te wspomnienia widzimy, jak bardzo jest nam potrzebne lokalne pismo, które będzie je rejestrować i przypominać. Które będzie pomagać we wzajemnym poznawaniu się, będzie przybliżać naukę Kościoła i papieża. Dlatego potrzebujemy jeszcze raz tych, co pisali, i nowych "piór". Każdy może podzielić się swoim talentem, a przez to wszyscy będziemy bogatsi. Reanimujmy nasz Magazyn Parafialny.


--------------------------

ks. kan. Andrzej PerdzyńskiCopyright 2008-2019 ©   Strona jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia NMP w Komorowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.