Parafia Rzymskokatolicka Narodzienia NMP w Komorowie


Przejdź do spisu treści. MP nr141/19

Bajkoterapia ze słonikiem Bombikiem

Do poduszki


- MP nr 1 (141) z 3 III 2019 /str. 18


Przygody Słonika Bombika" ks. Bogusław Zeman, Wydawnictwo Edycja św. Pawła
W dobie bajek, które wzbudzają agresję u dzieci i straszą koszmarnymi postaciami, ta bajka jest zupełnie inna. Przyjazne postacie, czytelne i godne naśladowania zachowania głównych bohaterów zachęcają każdego rodzica do poczytania dziecku o przygodach słonika Bombika. Książki ks. Bogusława Zemana napisane są prostym językiem, treść została oparta przede wszystkim o dialogi, a całość wzbogacono płytą CD z piosenkami, które stanowią integralną część fabuły.
Seria przygód łaciatego słonia Bombika to przykład lektur, które pozwalają przeżyć dzieciom niezwykłe przygody w towarzystwie egzotycznych afrykańskich zwierząt. Wydarzenia z życia Bombika i jego rówieśników potrafią szybko zainteresować małego odbiorcę, gdyż odnajduje on w nich przeżywane przez siebie problemy: odrzucenie przez grupę rówieśniczą, poczucie rywalizacji z własnym rodzeństwem, nieposłuszeństwo rodzicom, przemoc wśród rówieśników, trudności współpracy w grupie. Poprzez lekturę bajek ks. Bogusława Zemana dzieci uzyskują pomoc w pokonaniu trudności.
Dzieje się to bezboleśnie i mimowolnie, bo dzieci z łatwością utożsamiają się z literackim rówieśnikiem, z którym przebywają drogę od rozpoznania problemu do jego rozwiązania. Wartka akcja i trzymające w napięciu przygody wzmagają ten proces bajkoterapii.
Treść poszczególnych części przygód łaciatego słonia Bombika:

1. Bajka o łaciatym słoniu Bombiku. Bombik rodzi się z łatą na grzbiecie. Jest jedynym łaciatym słoniem na całej sawannie. Jego inność staje się powodem drwin ze strony rówieśników.
2. Wyprawa Bombika na Smoczą Górę. W rodzinie Bombika pojawia się kolejne dziecko, córka Bomila. Dla małego słonia jest to powód do wielkiego zmartwienia, gdyż postrzega siostrę jako rywalkę. Czuje się odrzucony i zapomniany przez wszystkich.
3. Pustynna przygoda Bombika. Bombik wsłuchuje się w opowieści bociana
Klekotka o pustyni. Rodzi się w nim wielkie pragnienie zobaczenia pustyni na własne oczy. Niespodziewanie pojawia się okazja spełnienia tego marzenia, ale wiąże się to ze złamaniem zakazu rodziców.
4. Bombik i Pralegenda. Bombik jest kolekcjonerem kamieni. Od swojej babci otrzymał kiedyś niezwykły egzemplarz, o którym babcia mówiła, że to kamień z Pralegendy. Bombik postanowił dowiedzieć się, o czym mówi Pralegenda.
5. Tajna misja Bombika. Podczas wizyty u zielarki okapi, Bombik nieopatrznie zjada dziwny owoc, od którego bardzo wyostrza mu się słuch: potrafi usłyszeć rozmowy owadów.
Z tych rozmów dowiaduje się o zbliżającym się niebezpieczeństwie nalotu skrzydlatych koni. Słonik nie od razu domyśla się, że chodzi o szarańczę. Bombik wraz ze swoją siostrą i przyjacielem tworzą tajną drużynę, która podejmuje się uratowania sawanny.

--------------------------

Rozmawiała: Elżbieta AlexandrowiczCopyright 2008-2019 ©   Strona jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia NMP w Komorowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.