Parafia Rzymskokatolicka Narodzienia NMP w Komorowie


Wybrane artykuły

Wszystkich, gości naszej witryny informujemy, że tu znajdą naprawdę ciekawe teksty, dotyczące lokalnych dziejów Komorowa wpisanych w historię całego kraju.


 2003 - 2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013 - 2017    2018 - 2019    2024  


Z relacji
ŚWIADKA
Komorów w "Dziennikach"
Marii Dąbrowskiej
Poznajemy
KOMORÓW
Wieczory
w Wieczerniku

Ciepło Świąt

-MP nr 111
z 25 XII 2012r.

(więcej...)


O znanych i nieznanych zwyczajach bożonarodzeniowych

-MP nr 111
z 25 XII 2012r.

Zwyczajów dotyczących Bożego Narodzenia jest wiele. Jednak nie wszystkie są doskonale każdemu znane. Mało kto wie, że pierwsza kartka świąteczna została wysłana w 1842 r. przez szesnastoletniego londyńskiego artystę Williama Maw Egley'a. Niestety jego pomysł nie został wówczas doceniony.
Bombki, najważniejsze ozdoby choinkowe pojawiły się w Polsce dopiero w XIX w. Były wykonywane ze szkła dmuchanego i początkowo imitowały owoce i orzechy,(...)
(więcej...)


Kolędowanie - alternatywa dla Halloween

-MP nr 111
z 25 XII 2012r.

Zwyczaj kolędowania pochodzi z dawnych czasów. Podobno już starożytni Rzymianie chodzili od domu do domu i śpiewali różne pieśni. W Europie zwyczaj ten pojawił się prawdopodobnie w średniowieczu, a w Polsce dopiero około XVI wieku. Kolędowanie zaczyna się 26 grudnia, a kończy 6 stycznia w święto Trzech Króli. Dawniej kolędowanie trwało aż do 2 lutego, czyli do Święta Matki Boskiej Gromnicznej. (więcej...)


Rodzina i praca

-MP nr 111
z 25 XII 2012r.

Przedstawiciele Młodzieżowego Koła Dziennikarskiego imienia błogosławionego Edmunda Bojanowskiego pojechali 12 listopada 2012 roku na polsko-niemiecką konferencję organizowaną w ramach projektu "Obserwatorium Rodzinne". Jej temat brzmiał "Czas na pracę - czas na rodzinę...".
Doktor Gregor Hochreiter (austriacki ekonomista, wykładowca Wiedeńskiego Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Lichtensteinie,(...) (więcej...)


Wierząca / Niewierząca (niepotrzebne skreślić)

-MP nr 111
z 25 XII 2012r.

Nie wiem jak powinien wyglądać rozwój duchowy dzieci. Wiem natomiast, że jest on czymś niezwykłym i niepojętym nawet dla osoby, która go doświadcza. Przyglądając się moim rówieśnikom widzę, że wielu z nich ma łatwiej ode mnie: albo wyznają jakąś religię, albo nie. Ja natomiast ciągle szukam. Pierwszy krok - wejście na ciernistą drogę(Św. Jan Bosko) - postawiłam jakieś pięć lat temu. Po raz pierwszy zaczęłam się zastanawiać czy wierząc nie tracę możliwości pełniejszego i bardziej beztroskiego życia. (więcej...)


Czego chcesz od nas Panie... Potrawy Danuty i Włodzimierza Puszkarskich

-MP nr 111
z 25 XII 2012r.

Pali się ogień w kominku, trzaskają wysuszone szczapy, pachnie świeżo zaparzona herbata, na stole kuszą słodkości. I chociaż za oknem listopadowy wieczór, to atmosfera w domu Danuty i Władysława Puszkarskich jest prawie świąteczna.
- Na święta też rozpalimy ogień w kominku. - mówi pani Danusia, grzejąc ręce przy ogniu. - Dzień przed Wigilią przystroimy drzewko, będzie pachniał wigilijny barszcz, pod drzewkiem ułożymy prezenty. Będzie jak co roku: przyjadą obie babcie, brat z bratową i synem. Będziemy dostawiać krzesła do stołu, kolędować, (...)
(więcej...)


Pielgrzymka do Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie ...

-MP nr 110
z 4 XI 2012r.

Po Mszy Świętej przed ołtarzem Naszej Komorowskiej Matki Bożej Miłosiernej, ufni w Jej opiekę, rozpoczęliśmy o świcie pielgrzymowanie do Matki Bożej Ostrobramskiej. Niewątpliwie optymizmem napawała też obecność w naszym gronie aż czterech duszpasterzy z Proboszczem, ks. Prałatem Andrzejem Perdzyńskim na czele. O naszą wygodę, bezpieczeństwo i o to, by dostarczyć nam jak najwięcej wrażeń każdego dnia - od świtu do późnych godzin wieczornych (bo program był napięty),
(więcej...)


Ewangelizacja Made in China

MP nr 2 (107)
z 08 IV 2012r.

Gdy 15 sierpnia 1549 roku Franciszek Ksawery dopływał do wybrzeży Japonii, w Europie już od wieków posiadano pewne informacje o krajach Dalekiego Wschodu. Popularnie mówi się o wyprawie weneckiego kupca Marco Polo, który wraz z ojcem (Niccolo) i stryjem (Maffeo) miał być rzekomo pierwszym Europejczykiem na chińskiej ziemi. Podczas podróży sporządził wiele notatek. Pomogły mu one w zdaniu relacji przez więzienne kraty w Genui
(więcej...)


Architekt Boży

MP nr 2 (107)
z 08 IV 2012r.

Jakiś czas temu miałem przyjemność odwiedzić Barcelonę. I, jak wielu turystów, wróciłem pod wrażeniem dzieł Antoniego Gaudiego. Dla osób, które były w Barcelonie, część poniższego tekstu może okazać się dość oczywista. Uważam jednak, że poruszam tu problemy ważne i aktualne.
Znacznie częściej spotykamy się z informacjami o Gaudim jako o geniuszu architektury, rzadziej - jako o świętym. Tymczasem od 1998 r. toczy się proces beatyfikacyjny (więcej...)


Spotkanie z Afryką

MP nr 2 (107)
z 08 IV 2012r.

Z wielkim drżeniem serca wraz z towarzyszącą mi Siostrą Beniaminą Polkowską około godz. 720 w dniu 10 listopada 2011 r. moje stopy dotknęły ziemi kenijskiej. Dziękuję Panu Bogu, że dane mi było przez dwa miesiące podziwiać Jego wielkie dzieła i doświadczyć warunków życia i kultury ludzi, żyjących w trzech krajach Afryki: w Kenii, Tanzanii i Zambii. W tym krótkim artykule pragnę podzielić się wiadomościami na temat działalności Kościoła w Afryce. Tam chrześcijaństwo ma jeszcze bardzo małe korzenie. (więcej...)


Miejsce dla krzyża

MP nr 2 (107)
z 08 IV 2012r.

Żaden wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu nie wywołał tylu komentarzy prasowych, konferencji i seminariów naukowych, żaden tak dalece nie rozgrzewał umysłów teologów, etyków, prawników, obrońców praw człowieka czy religioznawców, jak te orzeczenia, które zapadły w I i II instancji w sprawie wniesionej przez panią Soile Lautsi, włoską obywatelkę narodowości fińskiej. Jak się okazuje, skarga tej osoby ma następstwa. (...) (więcej...)


Łaska - Bohaterowie Starego Testamentu

MP nr 2 (107)
z 08 IV 2012r.

Kiedyś słyszałem anegdotę o jednym z warszawskich księży, którego zapytano, jakie są trzy najpiękniejsze widoki na świecie. Ksiądz był znany z dosyć ciekawych porównań oraz z poczucia humoru, zresztą po dziś dzień, krążą o nim liczne anegdoty i liczne przykłady z jego niezwykle ciekawych kazań. Los w postaci Kurii Rzymskiej sprawił, że obecnie jest on proboszczem w diecezji warszawsko-praskiej, a że nie mam tak do końca pewności, ile w opowieściach o nim jest prawdy, a ile legendy, poprzestanę na (...) (więcej...)


Kto pyta, nie błądzi

MP nr 1 (106)
z 26 II 2012r.

Czy wchodząc do kościoła w trakcie mszy świętej można przystąpić do Komunii Świętej? Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Jeżeli jest to nasza pierwsza msza, na której jesteśmy danego dnia, to ostatnim momentem nabożeństwa, w którym możemy być jeszcze spóźnieni, jest kazanie i modlitwa powszechna. Jeśli do końca modlitwy powszechnej uda się nam wejść do świątyni, możemy przyjąć Komunię Św. Jeśli natomiast zaczęła się już tzw. Liturgia Eucharystyczna, czyli widzimy, że ksiądz (...) (więcej...)


Liturgia Eucharystyczna - Obrzędy Komunii Świętej

MP nr 1 (106)
z 26 II 2012r.

Communio to słowo oznaczające wspólnotę. W powszechnym znaczeniu wspólnota (np. wspólnota niepodległych państw, czy w mniejszej skali - wspólnota mieszkaniowa) oznacza związek, którego członkowie mają ze sobą coś wspólnego, natomiast w Kościele i liturgii communio to związek osób, które mają ze sobą wszystko wspólne, które stają się jednością. Komunia dokonuje się na dwóch poziomach lub może lepiej powiedzieć w dwóch etapach: zjednoczenie z Chrystusem przez przyjęcie Jego Ciała i Krwi oraz zjednoczenie (...) (więcej...)




Copyright 2008-2019 ©   Strona jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia NMP w Komorowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.