Parafia Rzymskokatolicka Narodzienia NMP w Komorowie


Wybrane artykuły

Wszystkich, gości naszej witryny informujemy, że tu znajdą naprawdę ciekawe teksty, dotyczące lokalnych dziejów Komorowa wpisanych w historię całego kraju.


 2003 - 2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013 - 2017    2018 - 2019    2024  


Z relacji
ŚWIADKA
Komorów w "Dziennikach"
Marii Dąbrowskiej
Poznajemy
KOMORÓW
Wieczory
w Wieczerniku

Gwatemala – tak daleko, a tak blisko

-MP nr 143
z 16 VI 2019r.

Gwatemala to państwo położone w Ameryce Środkowej, graniczące od północy z Meksykiem i Belize, a od południa z Salwadorem i Hondurasem. Liczy 15 milionów mieszkańców i jest trzykrotnie mniejsze od Polski. Mało znane i bardzo odległe, a jednak stało się nam wyjątkowo bliskie od roku 2016 za sprawą Światowych Dni Młodzieży. (więcej...)


Odpocznij we Mnie

-MP nr 143
z 16 VI 2019r.

Św. Jan Paweł II, 8 czerwca 1979 r., podczas Mszy Św. w Nowym Targu, nawiązując do Promethidiona Cypriana Kamila Norwida, powiedział: "Odpocząć – napisał kiedyś Norwid – to znaczy począć na nowo. Otóż duchowy odpoczynek człowieka (...) musi prowadzić do odnalezienia i wypracowania w sobie owego nowego stworzenia, o którym mówi św. Paweł. Droga do tego wiedzie poprzez Słowo Boże odczytywane i celebrowane z wiarą i miłością, poprzez uczestnictwo w sakramentach, a nade wszystko w Eucharystii". (więcej...)


Letnio...

-MP nr 143
z 16 VI 2019r.

"Pan Bóg sporządził dla mężczyzny i jego żony odzienie ze skór i przyodział ich" (Rdz 3,21). Od tego czasu ubranie jest nieodłącznym elementem w życiu człowieka. Przez wieki moda zmieniała się wielokrotnie. Bywała i ascetyczna, i nadmiernie zdobiona. Niezależnie od epoki ubiór dostosowywany był między innymi do pozycji społecznej, okoliczności czy pogody. W każdej kulturze zawsze stosowano wyjątkowy strój na uroczystości i podniosłe wydarzenia. (więcej...)


Chcę się z Tobą spotkać

-MP nr 143
z 16 VI 2019r.

Nie zastanawiając się długo wydłużyłem trasę do 21 km, otrzymałem warunkową zgodę - tylko dlatego, że to pierwszy raz - na używanie nazwy Ekstremalna Droga Krzyżowa, możliwość korzystania z informatycznych "dobrodziejstw" wspierających organizację oraz asystę Bożych Szaleńców bezinteresownie zaangażowanych w Boże dzieła. (więcej...)


Pogromcy zamętu.

-MP nr 141
z 14 IV 2019r.

Lektura książki Wojciecha Żmudzińskiego SJ "Pogromcy zamętu" to wspaniały czas spędzony z Bogiem-Stwórcą, który prowadzi nas do raju, abyśmy tam, zasłuchani w Jego Słowo, poznawali Jego plan odnoszący się do naszego życia.
To książka, która pozwala nam zanurzyć się w Bożej miłości, odkrywać nieskończoną Bożą mądrość. Po lekturze zaczynamy inaczej patrzeć na świat. (więcej...)


Z misją na Filipinach

-MP nr 141
z 14 IV 2019r.

Mój Tata od dłuższego czasu współpracował z siostrami urszulankami, ja zaś byłam kiedyś na pokazie na temat misji tych sióstr na Filipinach. Prowadziła go siostra Wioletta, która wtedy na chwilę przyleciała do Polski. Widziałam zdjęcia, słyszałam relacje, ale Europejczykowi trudno wyobrazić sobie tak daleki kraj i to nie od strony turystycznych atrakcji. Dlatego pomysł Taty, by tam pojechać i towarzyszyć urszulankom w ich pracy (...) (więcej...)


My potrzebujemy Boga, a Bóg potrzebuje nas

-MP nr 141
z 14 IV 2019r.

Kto pamięta postać i głos księdza Piotra, który 20 lat temu dawał nauki misyjne w Komorowie ten zauważył, że dziś, choć starszy, wciąż emanuje charyzmą w głoszeniu Słowa Bożego, a mądrość życiową ma jeszcze większą. Teraz chyba dotarł do każdego, kto choć na jeden lub dwa dni zajrzał do kościoła na Misje "W poszukiwaniu szczęścia". Ale po kolei... (więcej...)


Fragmenty kazania misyjnego

-MP nr 141
z 14 IV 2019r.

Jednym z wielkich darów, jakie otrzymaliśmy od Pana Boga, są nasze ręce. Człowiek ma dwie ręce - jedną do brania, drugą do dawania i dziesięć palców, tyle ile przykazań bożych, każdy przypomina o innym. Rąk używamy nieustannie. O rękach mówimy w wymiarze symbolicznym. Kiedy idziemy na operację pytamy się o nazwisko chirurga i anestezjologa. Chcemy podczas zabiegu być w dobrych rękach. (więcej...)


Wyjście z zadłużenia

-MP nr 141
z 3 III 2019r.

Wiele osób miało okazję usłyszeć mocno krzepiące hasła, które dają nadzieję lepszej przyszłości. Słowa prawdy mają uniwersalną wartość, lecz oprócz zachęty - swoją cenę jak zwykle należy zapłacić, co często obniża entuzjazm, bowiem oznacza wzięcie na barki konkretnych wyrzeczeń.
Gdzie zatem tkwi tajemnica dodatniego budżetu i wyjścia ze spirali zadłużenia?
(więcej...)


Bajkoterapia ze słonikiem Bombikiem

-MP nr 141
z 3 III 2019r.

W dobie bajek, które wzbudzają agresję u dzieci i straszą koszmarnymi postaciami, ta bajka jest zupełnie inna. Przyjazne postacie, czytelne i godne naśladowania zachowania głównych bohaterów zachęcają każdego rodzica do poczytania dziecku o przygodach słonika Bombika. Książki ks. Bogusława Zemana napisane są prostym językiem, treść została oparta przede wszystkim o dialogi (...)
(więcej...)


Najbardziej ciągnęło mnie na chór

-MP nr 141
z 3 III 2019r.

Od trzech lat Paweł Filipczak ubogaca liturgię w naszym Kościele swoim śpiewem i grą na organach. Wielu z nas zna go tylko ze słyszenia. Skromny i cichy woli pozostawać w cieniu, bo, jak sam mówi, ważniejsza od osoby organisty jest przecież muzyka, która ma prowadzić ludzi do Boga.
(więcej...)


Ludzie i ich domy. Trzy pokolenia rodu Malinowskich

-MP nr 141
z 3 III 2019r.

To oczywiste, musiałam wrócić do tego domu, bo pominęliśmy kilka ważnych szczegółów z życia pana dr. Jerzego Malinowskiego. Zabrakło opowieści o Komorowie i o wielkiej pasji, jaką bez wątpienia była jego praca zawodowa. Tym razem na Klonowej zastałam zgoła inną sytuację. Córka Pana Doktora - Ewa - wyjechała do męża, do Japonii, a Panią Doktorową zmogła choroba. Zatem do rozmowy w dużym jasnym pokoju zasiedliśmy tylko we dwoje. (więcej...)


Jezus wśród zasmarkanych chusteczek

-MP nr 141
z 3 III 2019r.

Posługa chorym jest zarazem trudna i piękna. Trudna, bo przychodząc do chorego zderzam się z jego cierpieniem, bólem. Czasem spowiedź utrudniają zwykłe ludzkie choroby. Mimo tego jest to posługa, którą uważam za piękną, bo jest to najmocniejszy znak troski Chrystusa i Jego Ciała, którym jest Kościół, o swoich chorych braci. Ci,którzy do tej pory sami mogli przyjść,a bywają i tacy, którzy nawet dzielili się swoim czasem i (...)
(więcej...)


W zakrystii

-MP nr 141
z 3 III 2019r.

Jak szybko mija czas, doświadczamy szczególnie wtedy, gdy nasze życie jest wpisane w czas pracy, życie rodzinne czy nawet krótki, weekendowy odpoczynek. Jedno zajęcie goni drugie. To tylko dzieciom czas się dłuży, bo czekają z utęsknieniem na ferie, wakacje czy jakieś rodzinne wyjazdy. "Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki" - jak mówili starożytni filozofowie. Czasu nie cofniemy. Może być stracony albo dobrze spożytkowany dla dobra
(więcej...)


Sztuka pięknego życia

-MP nr 140
z 23 XII 2018r.

- Przeżywać z sensem każdy Boży dzień, jak niepowtarzalny dar. Przeżywać świadomie każdą chwilę. Cieszyć się życiem i dziękować Bogu za wszystkie zdarzenia. Te dobre i te trudne. Dziękować za radości i dziękować za łzy - i one są potrzebne, bo oczyszczają serce - to cała filozofia mojego życia, mówi Elżbieta Powichrowska, odpowiadając na moje pytanie, co w jej życiu jest ważne. (więcej...)


Radosne oczy, rozmodlone twarze
o afrykańskim Bożym Narodzeniu

-MP nr 140
z 23 XII 2018r.

am Święta obchodzi się inaczej, inna jest aura, inny wystrój. Ale jeżeli chodzi o przygotowanie duchowe, to jest takie samo. Każdy czeka na narodzenie Jezusa, przygotowuje się indywidualnie poprzez sakramenty. Kapłan przyjeżdża do poszczególnych filii kościoła, spowiada ludzi. Nie ma rekolekcji. Na Pasterkę, która zaczyna się o godzinie 20.00, wierni idą do kościoła parafialnego, czasami około 20 km. (więcej...)


Kolęda czy pastorałka?

-MP nr 140
z 23 XII 2018r.

Pewnego grudniowego, śnieżnego dnia, po Mszy św. wieczornej pewien parafianin zagadnął organistę: "Czym właściwie różnią się kolędy od pastorałek?" Bardzo dobre pytanie, gdyż często w powszechnym użyciu nazwy te oznaczają to samo i są używane zamiennie. Spróbujmy zatem spojrzeć z lotu ptaka na kolędy i pastorałki.
Na powstanie kolęd wpływ miały przede wszystkim liturgia i życie Kościoła. Ich źródłem jest (...)
(więcej...)


Pragnienie Boga

-MP nr 140
z 23 XII 2018r.

Kiedyś na spotkaniu młodych zorganizowanym przez wspólnotę braci z Taizé usłyszałem taki kanon: "Tylko pragnienie jest światłem, tylko pragnienie jest światłem." Pieśń o zauważonej pustce.
Pragnienie Boga może stać się dla człowieka początkiem wiary, niesamowitej przygody. Tak na dobrą sprawę to samo pragnienie, chęć przekroczenia doczesności może być dla wielu osób początkiem zobaczenia czegoś więcej.
(więcej...)


W zakrystii

-MP nr 140
z 23 XII 2018r.

Każdemu z nas znane jest słowo reanimacja - przywrócenie do życia. Nie zawsze ratownikom udaje się przywrócić pacjentowi życie, bo jest już za późno albo zranienia są tak groźne, że wysiłki lekarzy okazują się daremne. Są jednak, i oby było ich jak najwięcej, takie wypadki, że pacjent wraca do życia i to bardzo aktywnego.
Chciałbym, aby taka reanimacja nastąpiła z naszym "Magazynem Parafialnym".
(więcej...)


Cień Ojca

-MP nr 139
z 1 IV 2018r.

Święty Józef był głową Świętej Rodziny. Bóg powołał go do ochrony Maryi i Dzieciątka. Nie chwalili się przed ludźmi, że oto oni, oni są wybrani, a ich Dziecko będzie Mesjaszem. Robili wszystko, żeby ukryć siebie i Tego, który miał się narodzić. W związku z tym, przed ludźmi, Józef musiał przyjąć na siebie (...)
(więcej...)


Święty Józef - Opiekun Boga

-MP nr 139
z 1 IV 2018r.

"Każdy musi wiedzieć, że po Matce Bożej, św. Józef jest ze wszystkich świętych najukochańszy Bogu. Ma on dzięki temu wielką siłę Pana w sobie i może uzyskać łaski dla swoich wyznawców" - powiedział św. Alfons Liguori.
Święty Józef to patron nieco zapomniany.
(więcej...)




Copyright 2008-2019 ©   Strona jest własnością Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia NMP w Komorowie. Wszystkie prawa zastrzeżone.